Jak zagwarantować czyste sprężone powietrze?

Temat numeru

Sprężone powietrze jest niezbędne do pracy sprężarki pneumatycznej lub kompresora, które wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Jeśli praca sprężarki czy kompresora nie daje satysfakcjonujących efektów, może to być znak, że doszło do zanieczyszczenia sprężonego powietrza.

Odpowiednie przygotowanie sprężonego powietrza jest niezwykle istotnym elementem pracy sprężarek. Aby zagwarantować dłuższą żywotność urządzeń, niższe koszty energii i większą wydajność, należy zadbać o to, aby w sprężonym powietrzu nie znajdowały się zanieczyszczenia. Mogą to być m.in. cząstki stałe i pyły, woda i olej.
Cząstki stałe i pyły wchłaniane są przez sprężarkę wraz z zasysanym powietrzem. Mogą to być także cząstki powstałe w wyniku zużycia materiałów, takich jak np. elementy uszczelnień. Cząstki te mogą się połączyć z gazem podczas jego przepływu przez sprężarkę lub połączony z nią rurociąg.
Woda występuje w postaci pary wodnej w zasysanym powietrzu. Dokładne jej usunięcie jest bardzo ważne, może ona bowiem powodować korozję, a w przypadku kontaktu urządzenia z żywnością – namnażanie się bakterii.
Kolejne zanieczyszczenie wynika z obecności oleju znajdującego się w sprężarkach lub w ściankach przewodów. W przypadku za...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy