Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

4 listopada 2021

Kluczowa rola technologii napędowej dla przyszłości branży produkcyjnej

0 167

Wraz ze wzrostem popytu branża wytwórcza będzie musiała polegać w coraz większym stopniu na solidnej i niezawodnej technologii napędowej, stanowiącej podstawę przyszłego rozwoju produkcji. Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem wyjaśnia, dlaczego inżynierowie i kierownicy zakładów muszą mieć pewność, że ich technologia napędowa jest odpowiednia do danego zastosowania, biorąc pod uwagę fakt, że przemysł wciąż ewoluuje w kierunku inteligentniejszych, bardziej ekologicznych i wydajniejszych procesów produkcyjnych.

Działanie systemów przemysłowych na całym świecie jest uzależnione od napędów i silników. Napęd jest odpowiedzialny za odbieranie i zarządzanie energią elektryczną dostarczaną do silnika na najbardziej podstawowym poziomie. Rozwiązania napędowe, sterując momentem obrotowym i prędkością, zapewniają kontrolę procesu i wydajność dla systemów, takich jak wentylatory, sprężarki, pompy i przenośniki, które są wykorzystywane w zastosowaniach przemysłowych na całym świecie. W miarę jak rozwój automatyzacji staje się coraz bardziej widoczny, rośnie zapotrzebowanie na wydajną i efektywną technologię napędową.

Dzięki optymalizacji procesów przenoszenia mocy operatorzy korzystają z niższych kosztów operacyjnych i mniejszego zużycia energii. Przy wielu systemach i opcjach dostępnych na rynku, konieczne jest określenie odpowiedniego typu sprzętu, aby zwiększyć dokładność i produktywność procesów.

Wybór odpowiedniego układu napędowego

Wybierając odpowiedni system napędowy do danej aplikacji, inżynierowie muszą wziąć pod uwagę kluczowe zalety każdej technologii:

Napędy łańcuchowe - napęd łańcuchowy składa się z różnego rodzaju kół łańcuchowych i łańcuchów rolkowych, a niektóre rozwiązania są uzupełnione o napinacze i deflektory. Jest to najmocniejszy i najtrwalszy system napędowy, a napędy łańcuchowe firmy norelem są produkowane zgodnie z normą DIN/ISO 606.

Zęby są frezowane i hartowane, zapewniając dokładne dopasowanie rowka z wierzchołkiem zęba. Wybór ten przyniesie znaczne korzyści użytkownikom, którzy chcą wdrożyć system napędowy charakteryzujący się przenoszeniem znacznej mocy na niewielką odległość przy niskich wymaganiach konserwacyjnych. Koła łańcuchowe są również opcjonalnie dostępne w wykonaniu ze stali nierdzewnej, co sprawia, że stanowią one powszechny wybór w przemyśle spożywczym.

Napędy z paskiem zębatym  - Systemy napędów pasowych wyposażone w pasek zębaty wraz z dwoma lub więcej kołami pasowymi mają wiele zalet. Pasy zębate mogą przenosić znaczne siły z dużym przyspieszeniem, zapewniając jednocześnie dokładne pozycjonowanie i stałą prędkość.

Po prawidłowym zainstalowaniu i dopasowaniu systemu z wykorzystaniem komponentów niezbędnych do 1/3 danego zastosowania, paski zębate mogą być energooszczędnym, cichym i precyzyjnym rozwiązaniem, które pozwala w razie potrzeby na wysokie wartości przyspieszenia. Dzięki temu system ten doskonale sprawdza się w takich sektorach inżynierii mechanicznej, jak motoryzacja i lotnictwo.

Koła zębate, zębatki i przekładnie stożkowe - napędy zębate również znajdują powszechne zastosowanie w inżynierii mechanicznej, umożliwiając przenoszenie dostosowanych...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy