Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

4 maja 2016

Kompletny produkt - wielofunkcyjna synergia

0 172
Magazynowanie i dostarczenie odpowiednich narzędzi na czas jest istotnym czynnikiem wydajnego procesu produkcyjnego.

Każda pomyłka lub opóźnienie negatywnie odbija się na terminowości zakończenia zlecenia oraz może przyczynić się do powstania braków.

Współcześnie wygrywają na rynku nowoczesne rozwiązania zapewniające jak najlepszy i najszybszy efekt, przy najmniejszym zaangażowaniu zasobów ludzkich i materialnych.

Narzędziami trzeba zarządzać

Powoli odchodzą w przeszłość rozwiązania gospodarki narzędziowej oparte na ewidencji papierowej, kwity pobrania i marki. Przedsiębiorstwa coraz częściej zaczynają dostrzegać zagadnienia logistyczne i ekonomiczne związane z zakupami, magazynowaniem, zużyciem narzędzi i oprzyrządowania. Początkowe próby wykorzystania w tym celu arkuszy Excel, zwykłych programów do gospodarki materiałowo-magazynowej lub systemów ERP nie zapewniły spodziewanych, dokładnych rezultatów. Firmy sięgają więc po nowe, ściśle wyspecjalizowane i kompleksowe realizacje. Takie specjalistyczne rodzimej produkcji rozwiązania mają tę zaletę, że są elastyczne i potrafią współpracować z całym szeregiem maszyn i urządzeń wspomagających pracę użytkownika. Zastosowanie Programu Narzędziownia wraz z modułem sterowania regałem windowym firmy PWSK, magazynów wysokiego składowania Weland (SLS-Logistic) i czytników RFID Balluff są właśnie tego przykładem.

Na rzędzia powinny być składowane zawsze pod ręką

Narzędzia powinny oczywiście być zawsze szybko i łatwo dostępne dla pracownika. Najlepiej, aby znajdowały się one tuż obok jego stanowiska roboczego lub gniazda produkcyjnego. W przypadku małych warsztatów czy firm produkcyjnych nie ma z tym problemu. Ale jak sobie poradzić przy wysoce wydajnym gnieździe produkcyjnym, gdzie dosłownie dziesiątki i setki narzędzi, przyrządów i sprawdzianów muszą być w ciągłej gotowości? Rozwiązaniem tego problemu są automatyczne regały windowe zajmujące bardzo niewielką powierzchnię hali, za to doskonale wykorzystujące jej wysokość. Konstrukcja magazynowa może mieć wysokość od kilku do kilkunastu metrów. Cały asortyment (narzędzia, materiały, części zamienne itp.) jest składowany na specjalnych półkach. Wewnątrz regału porusza się w górę i w dół mechanizm windowy, zatrzymujący się obok wskazanej półki, pobierający ją i dostarczający do okna na wysokości dogodnej dla pracownika. Po wykonaniu potwierdzonego przez operatora zadania winda zwraca z powrotem półkę na swoje miejsce. W zależności od zapotrzebowania regał windowy może być zamontowany z optymalną dla danego zastosowania ilością, wielkością, a także wytrzymałością półek. Duże instalacje mogą składać się nie z jednego, ale z wielu umieszczonych obok siebie regałów windowych – magazynów wysokiego składowania. Konfiguracja takich systemów magazynowych może być dowolnie dobrana i dostosowana do zapotrzebowania i do budowy konkretnego budynku. Zalety zastosowania automatycznych magazynów logistycznych wysokiego składowania:

  • †† znaczna oszczędność powierzchni magazynowej,
  • †† łatwy dostęp do potrzebnych detali,
  • †† szybki czas dostępu,
  • †† ogr...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy