Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

10 listopada 2021

Łożyska NSK Self-Lube® niezawodnym wyborem do trudnych warunków produkcyjnych

0 97

Zespoły łożyskowe NSK Self-Lube® z uszczelką trójwargową i osłonami końcowymi zapewniają dłuższą żywotność w trudnych warunkach pracy, które są charakterystyczne dla takich sektorów, jak wydobywanie kruszyw, górnictwo i budownictwo. Ta sprawdzona wydajność ma kluczowe znaczenie w tych branżach, w których zanieczyszczenia mogą łatwo przenikać do niewłaściwie dobranych łożysk, powodując zatrzymanie maszyn i urządzeń. Operatorzy kamieniołomów/kopalni i kierownicy projektów budowlanych za wszelką cenę starają się unikać przestojów. Zakłady i sprzęt o krytycznym znaczeniu muszą zapewniać nieprzerwaną wydajność, aby sprostać wymagającym celom produkcyjnym oraz napiętym terminom projektów i budżetom.

Niezależnie od tego, czy chodzi o wydobycie, transport, przygotowanie, separację czy wzbogacanie, procesy te charakteryzują się obecnością zanieczyszczeń i cząstek ściernych, nie wspominając o dużych obciążeniach, udarach i wibracjach.  Z tego powodu dobór łożysk ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia długiej żywotności. Właściwe podejście oznacza, że instalacje wydobywcze i place budowlane mogą zmaksymalizować czas sprawności i produktywność, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów prac konserwacyjnych.

Wykorzystując najnowocześniejszą konstrukcję, materiały, środki smarne i uszczelnienia, łożyska NSK Self-Lube® zapewniają dłuższą trwałość w porównaniu do łożysk standardowych. Ponadto wybierając łożyska Self-Lube® z potrójnym uszczelnieniem wargowym i osłonami końca wału, można obniżyć koszty związane z przestojami i naprawami.

Niezawodna ochrona

Firma NSK zaleca swoje specjalnie opracowane uszczelnienie trójwargowe do zastosowań w środowiskach przemysłowych o wysokim stopniu zanieczyszczenia.  Ta jednoczęściowa uszczelka z trzema wargami, uformowana z gumy nitrylowej i połączona z ochronnym zewnętrznym wzmocnieniem stalowym (osadzonym w pierścieniu zewnętrznym), tworzy wysoce wydajną konstrukcję, która zapewnia ochronę łożyska w trudnych warunkach produkcyjnych.

Standardowe wkładki łożyskowe Self-Lube® posiadają również specjalny rowek ustalający, który umożliwia łatwy montaż opcjonalnej osłony końcowej. Zapewnia ona ochronę personelu przed obracającymi się końcami wałów i jednocześnie zabezpiecza łożysko przed wnikaniem zanieczyszczeń zewnętrznych.

Zespoły łożyskowe NSK Self-Lube® obejmują szeroki asortyment niezawodnych wkładek i opraw. Warto zauważyć, że te ekonomiczne rozwiązania zapewniają szybki i prosty montaż łożysk, bez potrzeby stosowania skomplikowanych obudów lub specjalnych układów wałów.

Ograniczanie kosztów

Połączenie łatwości użytkowania, optymalnego nasmarowania i długiej żywotności oznacza, że coraz więcej firm z sektora wydobywczego, górniczego i budowlanego może obecnie zmniejszać koszty wymiany łożysk, konserwacji i przestojów.

Przykładem jest firma, która doświadczała częstych problemów z niezawodnością zespołów łożyskowych montowanych w bębnie wibracyjnym. Łożyska te pracują w trudnych warunkach, gdzie są narażone na kontakt z piaskiem, który często całkowicie je pokrywa. Dodatkowo, ze względu na charakter zastosowania i utrudniony dostęp, problemem okazała się regularność prac konserwacyjnych i ich rosnące koszty.

Po przeprowadzeniu kompleksowej analizy uszkodzeń łożysk w ramach programu wartości dodanej AIP firma NSK zaproponowała wdrożenie zespołów łożyskowych Self-Lube® z uszczelnieniami trójwargowymi, które w porównaniu z poprzednim rozwiązaniem zapewniły dziesięciokrotnie dłuższy okres eksploatacji. Ponadto trzy ściśle zintegrowane nitrylowe wargi uszczelniające z odolejaczami skutecznie zablokowały wnikanie zanieczyszczeń.

Innowacje projektowe

W przypadku kolejnej historii sukcesu firma dostarczająca gotowy beton i inne materiały budowlane zwróciła się do NSK o przeprowadzenie przeglądu zastosowań łożysk do pomp śrubowych. Pompy te przesyłają popiół (ścierną mieszankę popiołu, piasku, szkła, włókien i śrutu metalowego) do oczekujących pojemników.  W tym miejscu pompy śrubowe transportują popiół pod kątem ok. 40° i często zawodzą tam dolne zespoły łożyskowe.

Po zbadaniu uszkodzonych łożysk firma NSK zidentyfikowała kilka problemów. Na przykład, po usunięciu uszczelnienia odrzutnikowego okazało się, że żadna uszczelka stykowa nie ma kontaktu z wewnętrznym pierścieniem łożyska. Najprawdopodobniej zużyły się, otwierając w ten sposób   bezpośrednią drogę do wnikania zanieczyszczeń.

Dalsze problemy obejmowały zaawansowaną korozję koszyka i brak środka smarnego. Drobny pył i cząstki, które wniknęły do wnętrza łożyska, zmieszały się z resztą smaru, tworząc pastę ścierną, co zniszczyło gumową uszczelkę.

Aby rozwiązać ten problem firma NSK ponownie zaleciła zastosowanie zespołów łożyskowych Self-Lube®. W tym przypadku NSK zasugerowała również dołączenie małej blaszki z dodatkową uszczelką. Ta drobna zmiana projektowa pomogła zatrzymać większość zanieczyszczeń i znacznie zmniejszyła obciążenie systemu uszczelnienia łożyska, tworząc drogę ucieczki dla drobin i cząstek ściernych.

Dalsze ulepszanie uszczelnienia przy użyciu trójwargowych uszczelek we wkładkach łożyskowych Self-Lube® jeszcze bardziej poprawi niezawodność.  Dodatkowo zastosowanie osłony końcowej dla dolnych łożysk również przyniesie korzyści firmie, ponieważ pomoże ograniczyć wnikanie pyłu.

Te przykłady to tylko dwa z wielu sukcesów rozwiązań firmy NSK opracowanych specjalnie do zastosowań w kamieniołomach, górnictwie i budownictwie.
 

Zespoły łożyskowe Self-Lube® z wkładkami z uszczelnieniem trójwargowym to idealny wybór do zastosowań, w których łożyska są narażone na wnikanie pyłu i wody.

 

Specjalnie opracowane przez NSK uszczelnienie trójwargowe to uformowana z nitrylu jednoczęściowa uszczelka z trzema wargami zapewniająca maksymalną ochronę przed zanieczyszczeniami.

 

Osłony końcowe Self-Lube® zapewniają ochronę personelu przed obracającymi się komponentami i jednocześnie zabezpieczają łożysko przed wnikaniem zanieczyszczeń.

 

Osłony końcowe Self-Lube® łatwo zatrzaskują się na swoim miejscu w specjalnym rowku na zewnętrznym pierścieniu wkładki łożyskowej.


O NSK Europe
NSK Europe Ltd. jest europejskim oddziałem japońskiej firmy NSK produkującej łożyska z siedzibą w Tokio. Firma została założona w 1916 r. i zatrudnia obecnie około 30.4 tys. osób na całym świecie. Produkty i rozwiązania oferowane przez tego dostawcę dla firm przemysłowych i motoryzacyjnych można znaleźć wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się elementy związane z ruchem. Oprócz prawie wszystkich typów łożysk tocznych, portfolio firmy obejmuje zespoły łożyskowe w obudowach, technologię liniową, łożyska piast kół, łożyska przekładni i silnika oraz układy kierownicze. Firma pragnie osiągnąć perfekcję we wszystkich swoich działaniach biznesowych. Jej celem jest bycie liderem w swojej branży pod względem jakości, do czego dąży poprzez ciągły proces doskonalenia, rozwoju optymalnego produktu, optymalizację procesów produkcyjnych i proklienckie nastawienie procesów obsługi. W roku podatkowym 2020, ponad 4,35 tys. pracowników NSK Europe Ltd. wygenerowało sprzedaż przekraczającą 792 mln euro.

Przypisy