Obróbka CNC – więcej i lepiej

Artykuły Temat numeru Maszyny i urządzenia

Z całą pewnością ten rok będzie stał pod znakiem dalszego ulepszania urządzeń CNC. Sprzęt będzie coraz bardziej zautomatyzowany. Na horyzoncie widać już Przemysłowy Internet Rzeczy i Sztuczną Inteligencję.

Na rynku niemal każda obrabiarka ma już swój odpowiednik CNC. Nierzadko można spotkać urządzenia cztero- i pięcioosiowe. Coraz bardziej do przemysłowego świata wdziera się AI. Trzeba jednak powiedzieć, że w najbliższym czasie nie wszystkim będzie ona potrzebna. Mniejsze centra obrabiania pozostaną przy prostszych urządzeniach. Zobaczmy, co znajduje się na rynku, a co może znaleźć się na nim już w niedalekiej przyszłości.

REKLAMA

​​

Tokarki i frezarki

Tokarki CNC mają zwykle konfigurację trzyosiową i mogą osiągać tolerancje ±4 μm. Nadają się do obróbki skomplikowanych kształtów cylindrycznych. Jeśli projekt obróbki skrawaniem wymaga wysokiej jakości procesów toczenia, w tym toczenia stożków, wiercenia, przecinania i toczenia rowków, tokarka CNC spełni to zadanie. Można również używać tej maszyny do operacji rozwiercania, pogłębiania, toczenia czołowego i nacinania gwintów. Niektóre tokarki CNC tracą dokładność wraz z rosnącą grubością obrabianego przedmiotu. Konstrukcja narzędzia tokarskiego różni się w zależności od konkretnego zastosowania. Na rynku są narzędzia do obróbki zgrubnej, wykańczającej, gwintowania, formowania, podcinania, przecinania i rowkowania. Rodzaje tokarek CNC obejmują tokarki rewolwerowe, tokarki silnikowe i tokarki specjalnego przeznaczenia.
Frezowanie wykorzystuje obracające się narzędzia tnące do kształtowania przedmiotu obrabianego. Narzędzia frezarskie są zorientowane poziomo lub pionowo. Wykonują frezy walcowo-czołowe, frezy spiralne i frezy fazujące. Podstawowe frezarki poruszają się w trzech osiach, a bardziej zaawansowane modele w kilku dodatkowych. Dostępne typy frezów obejmują frezarki ręczne, zwykłe i uniwersalne.

Wycinarki laserowe 

Wycinarki laserowe CNC są podobne do frezarek CNC pod względem rodzaju kształtów, które mogą obrabiać. Różnią się jednak wykonywaniem operacji skrawania za pomocą wiązki laserowej, która topi przedmiot obrabiany, aż do utworzenia cięcia. System CNC steruje sekwencją ruchów głowicy tnącej (i wiązki laserowej) aż do wykonania pożądanej części. Wycinarki laserowe CNC oferują wysoki poziom dokładności cięcia i doskonale nadają się do cięcia szerokiej gamy materiałów, w tym metali, tworzyw sztucznych i twardego drewna. Ponadto ich precyzja sprawia, że nadają się do grawerunku nazwy marki i logo na części frezowanej lub toczonej CNC.
Dostępnych jest kilka typów maszyn do cięcia laserowego, podzielonych na lasery gazowe, cieczowe i na ciele stałym. Główne dwa rodzaje stosowanych laserów to lasery CO2 i lasery na ciele stałym. Te pierwsze tną materiały niemetalowe i materiały organiczne. Nadają się też do grawerowania metali lub innych twardych materiałów. Lasery z czystym azotem to kolejn...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy