Toolex 2023

Korespondencja własna z Katowic

Aktualności Wydarzenia

Tegoroczna, 15. już edycja targów TOOLEX, która odbyła się w dniach od 3 do 5 października br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przeszła już do historii. Jak podaje organizator, w tym roku TOOLEX zgromadził blisko 150 wystawców, którzy na  12 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej prezentowali najnowsze, innowacyjne rozwiązania dla przemysłu maszynowego.

Jeszcze przed rozpoczęciem targów poznaliśmy laureatów towarzyszącego targom i konferencji Nowy Przemysł 4.0 konkursu „The Best of Industry 4.0”. „Po to, by przemysł mógł się rozwijać, być konkurencyjnym, musi stosować najnowsze technologie, wykorzystywać sztuczną inteligencję, autonomiczne urządzenia, roboty. Musi być także efektywny energetycznie i przyjazny dla środowiska i klimatu. Prezentujemy dziś innowacyjne technologie i przodujące zakłady produkcyjne” - powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, podczas uroczystej gali wręczenia nagród.

REKLAMA

​​

Podczas gali, która uświetniła pierwszy dzień targów, nagrodzonych zostało dziesięciu wyłonionych przez jury laureatów. W kategorii zakład produkcyjny wyróżniono zostało czterech zwycięzców: Nutricia Polska, PepsiCo Polska, Volkswagen Poznań i Fakro. W drugiej kategorii , technologia, nagrodzono sześć innowacyjnych systemów i rozwiązań. Są to: Energy Advisor , oprogramowanie Przemysłowego Internetu Rzeczy przygotowane przez firmę Transition Technologies PSC, system logistyczny bazujący na sztucznej inteligencji firmy Snarto, system zarządzania energią Percee firmy Solwena, również bazujący na algorytmach SI, Siemens za technologie cyfrowego bliźniaka wdrożoną w firmie Wikpol, system identyfikowalności dla linii produkcyjnych firmy Automationstechnik oraz firma AIUT za stworzenie inteligentnego systemu intralogistycznego, który rewolucjonizuje wewnętrzne operacje logistyczne.

Na stoiskach targowych, zwiedzający obejrzeć mogli ekspozycje przygotowane przez blisko 150 wystawców. Dominowały różnego rodzaju obrabiarki i systemy CNC do obróbki metalu. Zobaczyć też można było aparaturę pomiarową, narzędzia obróbcze, czy systemy serwisowe. Na targach z pewnością wyróżniały się: oferta firmy Pokajoke dotycząca serwisu wrzecion i systemów czyszczenia laserowego cleanLaser, narzędzia obróbcze Iscar, narzędzia firmy Fin, ciecze obróbcze, które zobaczyć można było na stoisku TotalEnergis, wyważarki Cimat, system do pomiaru i ustawiania narzędzi Zoller smile 420, mikroskopy pomiarowe Keyence, oferta czyściw firmy Tork czy wreszcie innowacyjna przystawka supfina Superfinish do tokarek rewolwerowych, która prezentowana była na stoisku Isotek.

 

Przypisy