Zasilanie zakładów przemysłowych w ujęciu lokalnym i globalnym

Temat numeru

Układ zasilający zakład produkcyjny powinien brać pod uwagę, poza czynnikami mniej znaczącymi, trzy podstawowe czynniki charakteryzujące pobór energii przez zakład: poziom zapotrzebowania na moc (wartość mocy), dynamikę zmian zapotrzebowania na moc (jak szybko należy dostarczyć dodatkowej mocy) oraz możliwość obniżenia zapotrzebowania (krótkoterminowego lub długoterminowego).

Czy wzrost zużycia energii należy odbierać jako aspekt pozytywny, czy negatywny i jak zabezpieczyć pracę zakładu w okresie niedostatków energii? Ten artykuł postara się nakreślić odpowiedź na te pytania, dając także czytelnikowi możliwość podjęcia ewentualnych ważnych decyzji, zanim zostanie on do nich zmuszony.
Analizując bezpieczeństwo zasilania zakładu w energię, nie sposób uciec od opisu bieżącej sytuacji i tendencji na rynku energii na styku z polityką. Żaden też system zasilania gwarantowanego nie będzie skuteczny, gdy w systemie wprowadzone zostaną stopnie zasilania lub z innych powodów „zabraknie energii”, a zakład nie będzie miał swoich własnych źródeł. Na początek garść statystyk – w Polsce w roku 2021 bezpośrednie zużycie wszystkich rodzajów energii, tj. włączając produkty ropopochodne, gaz ziemny, energię elektryczną, węgiel kamienny, ciepło, nośniki energii odnawialnej i pozostałe nośniki, wzrosło w porównaniu z rokiem poprzednim o 4,6% i wyniosło 3 697,5 PJ, a w tym zużyciu przemysł dominował i dominuje, stanowiąc 32,5% [1]. Także w zużyciu energii elektrycznej tendencja wygląda podobnie, ponieważ jej zużycie w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosło o 5,5% do 170,2 TWh, a dominował także przemysł z udziałem 52,5%. Chwilowy godzinowy pobór mocy w latach 2019–2022 pokazano na rys. 1. Z tego profilu zauważalne są sezonowe zmiany poboru energii, gdzie minima widać w połowach maja i sierpnia, a zużycie maksymalne w okolicach połowy grudnia. Dla tego zużycia charakterystyczne są oczywiście także zmiany dobowe, wynoszące w skrajnych przypadkach nawet wzrost poboru mocy (okresy niedziela–poniedziałek) o ok. 85% [2].
 

REKLAMA

​​

Rys. 1. Pobór mocy elektrycznej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym w latach 2019–2023 wg danych PSE KSE [2]


Rosnące zużycie energii może świadczyć o rozwoju gospodarczym, co jest elementem jak najbardziej pozytywnym, lecz może także sugerować pogorszenie efektywności energetyc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy