Zwiększanie bezpieczeństwa pracowników i miejsca pracy – case study

Utrzymanie ruchu

Czy firma dąży do wprowadzenia specjalnych zaworów izolujących lub rozłączników elektrycznych dla każdej nowej linii produkcyjnej? Czy podczas modernizacji przedsiębiorstwa, osoby odpowiedzialne za projekt upewniają się, że procedury LOTO odzwierciedlają wprowadzane zmiany? Czy firma jest pewna, że dołożyła wszelkich starań, aby ich pracownicy mogli wykonywać swoje obowiązki w bezpiecznym środowisku? Jeżeli odpowiedź na którekolwiek z pytań brzmi „nie”, to z pewnością wdrożenie procedury LOTO może okazać się nie tylko przydatne, ale również konieczne do zbudowania bezpiecznego środowiska produkcyjnego.

LOTO, czyli Lockout i Tagout – pierwsze z określeń oznacza zamknięcie, czyli założenie blokady na maszyny, tak aby nie było możliwości włączenia jej podczas napraw czy konserwacji, natomiast Tagout odnosi się do założenia oznaczenia, które powinno ostrzegać przed przypadkowym włączeniem maszyny lub doprowadzeniem jakiejkolwiek niebezpiecznej energii. Głównym założeniem systemu LOTO jest ochrona pracowników przed niebezpieczeństwem, ale jest to również zabezpieczenie przed incydentalnymi uszkodzeniami samego obiektu technicznego, co pozwala na redukcję dodatkowych kosztów.
Wprowadzanie wszelkich zmian, nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale także mniejszych zakładach, bywa często bardzo trudne. Dzieje się tak z wielu powodów, wśród których są takie jak np. nieodpowiednie przygotowanie pracowników, brak szkoleń czy niedostateczne zapewnienie wiedzy, która jest w tym przypadku kluczowa – jako podstawowa informacja konieczna do odpowiedniego przygotowania do transformacji i odpowiedniego zarządzania taką zmianą. Kolejną przeszkodą jest brak koncepcji. 
W dzisiejszych czasach wiedzę można zdobywać na wiele różnych sposobów, książki, prasa, internet. Jednak nic nie zastąpi doświadczenia. Praktyczne lekcje, z których można czerpać informacje, jak coś wykonać lub na jakie rzeczy uważać, są niezwykle przydatne, ponieważ pomagają w budowaniu bezpiecznego środowiska pracy. Aby to osiągnąć, można wspomagać się wiedzą praktyczną, jaką są case studies, czyli po prostu nauka na podstawie konkretnego przypadku. W ramach tej formuły pokazujemy, do czego sprowadzało się zadanie/problem i w jaki sposób zostało ono zrealizowane.
Case study możemy tłumaczyć jako studium przypadku, które zawierają w sobie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy