Dołącz do czytelników
Brak wyników

Obiekt i media

6 października 2021

NR 5 (Wrzesień 2021)

Dlaczego BMS ma ogromny wpływ na zużycie energii w budynku?

0 186

Building Management System (w skrócie BMS) to rozwiązanie, którego celem jest efektywne sterowanie instalacjami oraz urządzeniami technicznymi w budynku. Podstawowe zadanie BMS to minimalizacja kosztów eksploatacji budynku przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu jego użytkownikom.

BMS odczytuje, archiwizuje oraz przetwarza dane pobrane z poszczególnych instalacji. Na podstawie pobranych informacji może nimi sterować w sposób automatyczny lub półautomatyczny.
Wszelkie anomalia lub awarie są archiwizowane i zgłaszane odpowiednim służbom w trybie natychmiastowym za pośrednictwem konsoli alarmowej systemu. Do dyspozycji są alarmy na monitorze, sygnały dźwiękowe, a nawet wiadomości e-mail czy SMS. Do przesłanych komunikatów mogą być dołączone prawdopodobne przyczyny powstania awarii lub instrukcje, które należy wykonać w zaistniałej sytuacji. A jak wygląda to w praktyce? Na wykresie przedstawiono procentowe zapotrzebowanie budynku na energię w porównaniu do założeń projektowych.
W przypadku gdy dany obiekt nie zostanie wyposażony w BMS, będzie zużywał 100% założonej energii (linia niebieska). Wprowadzenie systemu zarządzającego instalacjami powoduje spadek zapotrzebowania na energię o ok. 20%. Poznając specyfikę budynku, do...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy