Wykorzystanie nowoczesnych systemów wizyjnych w zakładzie produkcyjnym

Obiekt i media

Pojawienie się na rynku automatycznych systemów wizyjnych przyniosło zakładom przemysłowym nowe narzędzia wykorzystywane głównie do monitorowania jakości i detekcji wad produkowanych obiektów. Tego typu rozwiązania z powodzeniem stosowane są obecnie we wszystkich gałęziach przemysłu. Gdzie w pełni możemy wykorzystać systemy wizyjne i jakie jeszcze zadania mogą być realizowane za ich pośrednictwem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Bez wątpienia – systemy wizyjne nie należą do najtańszych rozwiązań. Rozważając ich zakup, warto wykonać rzetelną analizę kosztów i zysków, jakie wynikają z instalacji tego typu urządzeń. Oczywiste jest, że najszybszy okres zwrotu odnotują branże, w których występuje duże ryzyko produkcji wadliwego towaru, zwłaszcza jeśli ów towar produkowany jest na skalę masową. Systemy wizyjne mogą także „uratować” płynność produkcyjną w zakładach wykorzystujących 1 lub 2 linie produkcyjne. Łatwo sobie wyobrazić, jakie koszty niesie ze sobą przestój nawet jednej z nich. Gdzie jeszcze systemy wizyjne okazują się najbardziej przydatne?

REKLAMA

​​

Branże, które pokochały systemy wizyjne

Dość łatwo zgadnąć, która z branż przoduje w wykorzystaniu systemów wizyjnych – jest to bowiem ten rodzaj przemysłu, który niczym gąbka chłonie wszelkie nowinki technologiczne, a często sam jest ich inicjatorem. Mowa oczywiście o branży automotive. 
W zakładach zajmujących się produkcją samochodów i podzespołów systemy wizyjne służą przede wszystkim do inspekcji poprawności ich montażu. Pozwala to zminimalizować ryzyko wystąpienia wad, pociągających za sobą gigantyczne koszty serwisowe, a także ewentualne roszczenia odszkodowawcze.
Co...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy