Inteligentne systemy mocowań

Utrzymanie ruchu Dodatek Specjalny: Automatyzacja Przemysłu

Systemy mocowań przemysłowych coraz częściej muszą spełniać wymagania założeń Przemysłu 4.0. Odnosi się to przede wszystkim do różnego rodzaju „oczujnikowania” chwytaków czy elementów dystansowych. Dochodzą do tego rozwiązania komunikacyjne, pozwalające przesłać zebrane dane do systemu sterowania linią produkcyjną czy maszyną CNC.

Inteligentne systemy mocowań, oprócz podstawowych funkcji związanych z mocowaniem i dystansowaniem obróbczym, zaprojektowano z myślą o niezależnym gromadzeniu i przesyłaniu danych produkcyjnych i operacyjnych. Tego typu systemy pozwalają na płynną komunikację pomiędzy urządzeniami oraz umożliwiają samodzielną, w obrębie maszyny, gniazda lub linii produkcyjnej, obsługę i kontrolę procesu produkcyjnego. Upraszcza to i usprawnia złożone procesy produkcyjne. Jednym z liderów produkujących tego typu systemy jest firma norelem oferująca szereg inteligentnych komponentów mocujących.

REKLAMA

​​

Inteligentne systemy podporowe 

Pierwszy z nich to kołek podporowy z czujnikiem przylegania o numerze katalogowym 02015. Powierzchnia podparcia wynosi 30 mm, co umożliwia precyzyjne pozycjonowanie detali z pasującymi otworami. Za ich pomocą możliwe jest kontrolowanie pozycjonowania częściowego, mogą być również stosowane jako ograniczniki z kontrolą położenia.
Kołki podporowe mogą być stosowane jako podpórki dystansowe, ograniczniki lub elementy dociskowe do przedmiotów obrabianych. Wyłącznik krańcowy, który jest zintegrowany z kołkiem podporowym wraz z czujnikiem przylegania, wykrywa, czy przedmiot obrabiany przylega, czy nie. Nacisk przedmiotu obrabianego na czujnik powoduje zamknięcie styku, co umożliwia rozpoznanie stanu. Jeżeli kołek podporowy jest wyposażony w nadajnik Bluetooth, status czujnika może być rejestrowany i przetwarzany elektronicznie. Zasilanie kołka podporowego odbywa się przez nadajnik Bluetooth, który w razie potrzeby można wymienić bez ponownej konfiguracji.
Kolejnym elementem jest czujnik siły do dociskacza szybkomocującego oznaczony numerem 05899. Umożliwia on precyzyjną kontrolę procesu mocowania, co zapewnia idealne utrzymanie na miejscu obrabianego przedmiotu przy powtarzalnej dokładności. Czujnik siły umożliwia porównanie siły, z jaką mocowany jest przedmiot obrabiany, z wcześniej zdefiniowaną wartością zadaną. I podobnie, jeżeli czujnik siły jest wyposażony w moduł Bluetooth, możliwe jest elektroniczne rejestrowanie i przetwarzanie siły. Czujnik siły mocuje się śrubami na stole montażowym. Następnie możliwe jest przymocowanie dociskacza szybkomocującego do czujnika siły śrubami przy wykorzystaniu specjalnych otworów.
Warto też wspomnieć o łapie dociskowej z czujnikiem siły (numer katalogowy 04060) rejestrującej siłę mocowania w czasie rzeczywistym, która zapewnia optymalną skuteczność mocowania. Za pomocą łapy dociskowej możliwe jest kontrolowanie procesu mocowania. Łapa dociskowa z czujnikiem siły umożliwia porównanie siły, z jaką mocowany jest przedmiot obrabiany, z wcześniej zdefiniowaną wartością zadaną.

Bramka komunikacyjna

W dzisiejszym dynamicznym środowisku produkcyjnym zdalne monitorowanie i kontrola stanu urządzeń są kluczowe dla zapewnienia niezawodności i efektywności procesów. Norelem oferuje różnego rodzaju bezprzewodowe moduły, które można łatwo zintegrować z różnymi rodzajami inteligentnych systemów mocowań przemysłowych. Te małe, lecz potężne urządzenia umożliwiają bezprzewodową transmisję danych dotyczących stanu i wydajności urządzeń do centralnego systemu monitorowania. Dzięki temu system sterowania linią produkcyjną bądź obrabiarką CNC jest w stanie zdiagnozować poprawność zamocowania obrabianego komponentu.
Inteligentne komponenty firmy norelem najczęściej współpracują ze specjalnymi, kompaktowymi modułami Bluetooth. Oferują one bezprzewodową transmisję danych, co usprawnia przesyłanie danych produkcyjnych i ich późniejszą wizualizację. Moduły te znajdują również szerokie zastosowanie w produktach inteligentnych. Łatwa instalacja zapewnia intuicyjną i szybką kontrolę wizualną stanu czujnika.
Kolejny z tej serii produktów, bramka norelem, pełni funkcję interfejsu pomiędzy inteligentnymi produktami a systemem sterowania maszyną, umożliwiając rejestrację stanów uruchamiania w czasie rzeczywistym i precyzyjną kontrolę procesu. W tym celu można skorzystać z aplikacji norelem do wygodnego monitorowania wielu narzędzi w różnych centrach obróbczych i zakładach produkcyjnych, co poprawia przejrzystość procesu i kontrolę.
– Inteligentne rozwiązania są w stanie zoptymalizować wydajność i bezpieczeństwo procesów produkcyjnych. Wykraczając poza rolę wyłącznie producenta, z dumą opracowujemy komponenty, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju inteligentnych produktów. 
To wspaniałe uczucie, że norelem przyczynia się do ewolucji branży wytwórczej – nie możemy się wprost doczekać przyszłego rozwoju inteligentnych fabryk umożliwiających naszym klientom optymalizację operacji produkcyjnych – podkreśla Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem. Gama inteligentnych produktów firmy norelem stanowi pierwszy etap na drodze do zwiększonej wydajności produkcji. Dzięki płynnej integracji z wykorzystywanymi przepływami pracy i umożliwieniu podejmowania decyzji na podstawie danych w czasie rzeczywistym produkty te pomagają producentom realizować bezbłędną obróbkę maszynową, optymalizować procesy i utrzymywać przewagę konkurencyjną w erze Przemysłu 4.0.
Wprowadzenie inteligentnych elementów mocujących do gamy produktów norelem to kolejny krok w kierunku nowoczesnej, zautomatyzowanej produkcji przemysłowej zgodnej z założeniami Przemysłu 4.0. Kołki przylegania z funkcją pomiaru siły i moduły Bluetooth umożliwiają nie tylko lepsze monitorowanie i zarządzanie procesami produkcyjnymi, ale także otwierają drogę do nowych, bardziej zaawansowanych aplikacji w przemyśle.

Przypisy