Dołącz do czytelników
Brak wyników

Obiekt i media

16 marca 2021

NR 1 (Styczeń 2021)

Jak korzystać z nowoczesnych rozwiązań dla magazynów przyprodukcyjnych?

0 189

Organizacja i monitorowanie procesów w przyzakładowym magazynie to niezwykle istotne kwestie. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom można nie tylko usprawnić procesy magazynowe, ale także produkcyjne. Aby to się udało, warto poznać najnowsze rozwiązania w tym zakresie dostępne na polskim rynku, kierowane do fabryk i zakładów produkcyjnych.

Magazynowanie to czynności obejmujące czasowe gromadzenie zapasów dóbr materialnych, a także ich składowanie we właściwych warunkach i przekazywanie odbiorcom. O konieczności magazynowania decyduje m.in. niepokrywanie się czasu produkcji poszczególnych dóbr z czasem ich konsumpcji. Różnice te łagodzi się przez właściwe gromadzenie zapasów w odpowiednich magazynach, w których oprócz gromadzenia towarów wykonywane są również inne zadania, takie jak: ewidencjonowanie, kompletacja, komisjonowanie asortymentów, paczkowanie czy porcjowanie.
Część zamienna to element przeznaczony do zainstalowania w maszynie lub w urządzeniu w celu zastąpienia uszkodzonej lub zużytej oryginalnej części.
 

Nowości produktowe dla działów UR

 

  1. Nowy elektryczny wózek widłowy Still RX 20 zapewnia optymalną prędkość podnoszenia, a przyspieszenie wynosi do 20 km/h. Różne tryby pracy pozwalają osiągać zarówno optymalną wydajność, jak i oszczędność energii. Odpowiednie funkcje pozwalają na bezpieczne podnoszenie dużych ładunków.
  2. Firma ISL oferuje m.in. SpeedyPick. Jest to elektroniczny system do szybkiej i łatwej ręcznej kompletacji towarów w magazynie. Znajduje zastosowanie w działach wysyłkowych, handlu, firmach logistycznych, produkcyjnych i montażowych. System pick by light szczególnie sprawdza się w przypadku procesów komplementacji zamówień, np. w działach wysyłki. Pozwala na wyeliminowanie papierowej dokumentacji, błędów kompletacyjnych i oszczędza czas poświęcony na przygotowanie zamówień. Każdy towar ma swoje miejsce w magazynie, do którego zostaje przypisany moduł z wyświetlaczem. Lokalizacje żądanych towarów są automatycznie podświetlane, a na wyświetlaczu pojawia się liczba sztuk do pobrania. Potwierdzenie pobrania towaru następuje poprzez zatwierdzenie przyciskiem. System może działać także bezprzewodowo.
  3. CMMS Maszyna Start to program zawierający prosty rejestr części – katalog części, gdzie ilość wpisujemy ręcznie. Zamiast dokumentów wyjścia użytkownik ma rozchód części, który zmniejsza stan posiadania. Zyskuje się przy tym koszty zakupu części w bilansie, ich przeznaczenie i uzasadnienie ilości.
  4. Zebra MC55X to kompatybilny terminal mobilny przeznaczony do obsługi średnich i dużych przedsiębiorstw, szpitali i magazynów. Urządzenie ma następujące funkcje: skanowanie kodów kreskowych, wykonywanie zdjęć oraz oglądanie filmów wideo (np. zawierających instrukcje). Przydatna jest również opcja krótkofalówki w jednym urządzeniu, co ułatwi pracę i zwiększy produktywność pracowników. Dzięki lekkiej i kompaktowej obudowie terminal sprawdzi się w bezpośredniej pracy z klientami. Zabezpieczenia spełniają wymagania normy FIPS 140-2. Warto podkreślić, że normy w tym zakresie są wymagane przez organizacje rządowe ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa najbardziej wrażliwych danych.

Tendencje rynkowe


Duży wpływ na magazynowanie i rozwiązania techniczne, które je wspomagają, ma rozwój omnichannel i e-commerce, stąd też coraz częściej stawia się na sztuczną inteligencję (AI) oraz uczenie maszynowe w systemach WMS. Wielu dostawców systemów WMS koncentruje się na przesyłaniu strumieniowym zamówień, a inni stawiają na inteligentne rozmieszczenie asortymentu w magazynie. Warto mieć również na uwadze obsługę automatyzacji oraz bardziej zaawansowanych systemów sterowania magazynem (WCS). W przypadku e-commerce ważne jest, aby sprostać obsłudze...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy