Jak poprawnie stosować wskaźnik OEE?

Utrzymanie ruchu

Wysoka efektywność wykorzystania maszyn to obecnie kluczowe wyzwanie dla firm produkcyjnych i główny czynnik konkurencyjności przedsiębiorstw. Obecnie każda firma produkcyjna korzysta w swoich procesach z maszyn, a każdy ich przestój stanowi poważny problem. Z tego też powodu wiele obecnych narzędzi i metod wspierających poprawę organizacji pracy zorientowanych jest na zwiększanie dostępności maszyn.

 

REKLAMA

​​

Wśród tych metod znajduje się system Total Productive Maintenance (TPM), który powstał po to, aby osiągnąć trzy główne cele:

  • zero awarii,
  • zero błędów,
  • zero braków.

Te założenia w systemie TPM stanowią cel, do którego firmy powinny dążyć, ale który trudno jest utrzymać w dłuższej perspektywie czasu. Dlatego wdrażanie systemu TPM nigdy się nie kończy, bo zawsze jest coś do doskonalenia. System TPM zorientowany jest na prewencję – zapobieganie występowaniu awarii, błędów i braków. W praktyce produkcyjnej te problemy się zdarzają, dlatego tak istotne jest śledzenie wskaźników i obserwowanie trendów przy wdrażaniu TPM. Jednym z głównych wskaźników w systemie TPM jest Overall Equipment Efficency (OEE). Wskaźnik OEE powstał po to, aby wspomóc wyszczególniać straty w pracy maszyny. Seiichi Nakajima, twórca systemu TPM, wyszczególnił kiedyś 6 takich strat, które nazwał wielkimi stratami:

1. Awarie;

2. Zbyt długi czas przezbrojeń;

3. Bezczynność maszyny i drobne przestoje (najczęściej do 5 minut);

4. Obniżona prędkość pracy maszyny;

5. Braki;

6. Straty w produkcji podczas rozruchu.

Wskaźnik OEE pozwala przydzielić odpowiednie straty do poszczególnych obszarów, tak aby jasne było, jakie środki zaradcze należy przyjąć, aby te straty minimalizować.

W artykule przedstawię 4 wskazówki, które powinny być dla Ciebie pomocne, jeżeli chcesz używać wskaźnika OEE w swojej organizacji. Dotąd powstały setki tekstów o tym, jak liczyć wskaźnik OEE, dlatego pozwolę sobie pomin...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy