Lepsza organizacja na małej przestrzeni

Utrzymanie ruchu Logistyka i magazynowanie

Aby móc przechowywać i transportować jak najwięcej na niewielkiej przestrzeni, poszukuje się coraz lepszych rozwiązań logistycznych. Optymalizacja zagospodarowania danego miejsca nie musi jednak wiązać się z ogromnymi kosztami, relokacją czy skomplikowanymi systemami.

Powierzchnia magazynu bywa problematyczna – jego plan i zagospodarowanie musi być przemyślane, tym bardziej w czasie niepewnej sytuacji gospodarczej oraz rosnących kosztów najmu i transportu. Dodatkowo spowodowany pandemią rozwój e-commerce przyczynia się do potrzeby poszukiwania nowych rozwiązań, które najczęściej dzielą się na sposoby zwiększenia zagęszczenia przechowywania, modyfikacji łańcucha dostaw bądź zautomatyzowania pewnych jego etapów. Z kolei te rozwiązania wiążą się z potrzebą przydzielenia nowych pracowników bądź przeszkoleniem obecnych, dostosowaniem pozostałych procesów organizacyjnych, a co następuje, przekierowaniem na ten cel środków w postaci funduszów oraz czasu.
Czasem jednak rozwiązanie może okazać się prostsze, a równie skuteczne, wręcz na wyciągnięcie ręki. Gdyż patrząc na to kompletnie od drugiej strony, zwiększanie bądź optymalizowanie powierzchni magazynowej, choć zawsze wskazane, może okazać się zbędne, jeśli… zmniejszymy rozmiar przechowywanego produktu. Z interesującą inicjatywą w tej kwestii wychodzi firma igus, która uzupełnia asortyment bębnów przewodowych chainflex CASE M o rozmiar S, opracowany specjalnie dla cienkich kabli. Skrzynka przewodowa jest dodatkiem do większej skrzynki kablowej, a także umożliwia łatwe rozwijanie przewodów bezpośrednio z opakowania — nawet w ruchu. Dzięki mniejszemu CASE S przechowywanie i transport mogą być jeszcze łatwiejsze.
Wraz z CASE M, firma igus specjalizująca się w motion plastics opracowała specjalne rozwiązanie logistyczne dla swoich przewodów chainflex już w 2020 roku, dzięki czemu użytkownicy mogą zaoszczędzić zarówno na kosztach wysyłki, jak i magazynowania. Chainflex CASE to kartonowa skrzynka wykonana w 100% z materiałów nadających się do recyklingu, która umożliwia wysyłkę bębna bez palety. Towar może zatem zostać wysłany poprzez kuriera. Jednocześnie CASE służy jako system przechowywania bębnów kablowych. Przewody chainflex można rozwinąć bezpośrednio z opakowania i przyciąć na żądaną długość. Konfiguracja oszczędzającego miejsce, ekonomicznego systemu magazynowania przewodów jest teraz jeszcze łatwiejsza, dzięki nowemu chainflex CASE S. – Zauważyliśmy, że na rynku istnieje dodatkowe zapotrzebowanie na bardziej kompaktowe rozwiązanie do przechowywania i transportu kabli sprzedawanych na metry. Przykładami są cienkie lub krótsze przewody – wyjaśnia Maciej Ślęzak, menadżer produktu chainflex w igus Polska. – Dzięki CASE S oferujemy teraz naszą skrzynkę kablową w nowym, mniejszym rozmiarze. W rezultacie oszczędzamy 50% kosztów pakowania, a użytkownicy potrzebują o 50% mniej miejsca do przechowywania swoich towarów na bębnach – dodaje.

REKLAMA

​​

Prosta obsługa — nawet w ruchu 

Dzięki chainflex CASE M i S klienci nie potrzebują żadnego systemu półek do wieszania swoich bębnów kablowych. Ponieważ oba rozmiary są ze sobą kompatybilne, klienci mogą łatwo układać skrzynki jedna na drugiej, tworząc w ten sposób elastyczne obiekty magazynowe. Dzięki mniejszemu CASE S przestrzeń magazynowa może być teraz wykorzystywana jeszcze efektywniej. Ponadto użytkownicy oszczędzają również koszty, dzięki krótszym długościom przewodów w porównaniu z chainflex CASE M o maksymalnym wypełnieniu 200 metrów. Kompaktowy rozmiar opłaca się również, gdy w proces wliczony jest ruch. System przechowywania chainflex jest przenośny, a dzięki mniejszym rozmiarom montażowym można go teraz jeszcze łatwiej przetransportować w samochodzie. Może być również stosowany np. bezpośrednio na placach budowy. Chainflex CASE jest już popularnym rozwiązaniem logistycznym, zwłaszcza wśród techników serwisowych oraz w obszarze serwisowym fabryk. W przeciwieństwie do układania kabli za pomocą pierścienia – zamontowany bęben umożliwia nieskręcające się wypełnienie prowadnika kablowego, co jest podstawą jego długiej żywotności.

Ponowne zamówienie za pomocą kodu QR

Jeśli towar sprzedawany na metry w którymś momencie się zużyje, klienci mogą go w ciągu kilku sekund ponownie zamówić przez internet za pomocą smartfona — wystarczy umieścić indywidualny kod QR na opakowaniu wysyłkowym. To nie tylko oszczędność kosztów wysyłki i przechowywania, ale także kosztów przetwarzania. Dzięki asortymentowi chainflex klienci otrzymują elastyczne i wytrzymałe kable, które nadają się do różnych zastosowań z ogromnymi prędkościami i przyspieszeniami, długimi przesuwami oraz najbardziej niekorzystnymi wpływami środowiskowymi. W licznych testach w naszym własnym laboratorium badawczym o powierzchni 3800 m2 kable stale udowadniają swoją długą żywotność obliczaną precyzyjnie na podstawie zebranych danych i za pomocą zaledwie kilku kliknięć, dzięki narzędziu online. – Dzięki wynikom naszych szeroko zakrojonych testów i ponad 30-letniemu doświadczeniu, możemy z czystym sumieniem dać naszym klientom gwarancję na nasze przewody wynoszącą do 36 miesięcy lub 10 milionów podwójnych cykli zgięć. Byliśmy pierwszą niemiecką firmą, która otrzymała potwierdzenie tej obietnicy przez znaną na całym świecie agencję badawczą Underwriters Laboratories (UL) – dodaje Maciej Ślęzak.

Podsumowanie

Mniejszy wysiłek związany z pakowaniem i większa oszczędność miejsca: dzięki chainflex CASE S można utrzymać porządek nawet w najmniejszych przestrzeniach magazynowych.

Przypisy