Dołącz do czytelników
Brak wyników

SensoControl® – nowoczesne systemy pomiarowe firmy Parker Hannifin

Artykuł | 14 grudnia 2020 | NR 5
0 97

Stopień zautomatyzowania procesów produkcji i zaawansowanie pojazdów i maszyn mobilnych wymusza na ich producentach i użytkownikach konieczność stosowania coraz większej ilości wszelkiego rodzaju systemów elektrycznych i elektronicznych niezbędnych do prawidłowego sterowania i monitorowania prawidłowej pracy używanych maszyn.

 

Obecnie nawet dość proste układy sterowania hydraulicznego czy pneumatycznego naszpikowane są wszelkiego rodzaju czujnikami, przetwornikami, urządzeniami monitorująco-sterującymi, które w sposób ciągły mierząc podstawoweparametry hydrauliczne (ciśnienie, przepływ, temperaturę, stopień zabrudzenia  medium, prędkość obrotową rotujących elementów), pozwalają nieprzerwanie i właściwie eksploatować instalacje zasilające znajdujące się w maszynach naszych kontrahentów.

Firma Parker Hannifin już od wielu lat wspiera użytkowników swoimi produktami z rodziny SensoControl, zapewniając niezawodne produkty tak chętnie stosowane do wszelkiego rodzaju pomiarów i diagnostyki parametrów hydraulicznych i pneumatycznych.

 

Pomiary, kontrola i sterowanie

Omówienie tego zagadnienia rozpocznę od dokonania wyraźnego podziału sensorów stosowanych do pomiarów oraz sterowania. W zakresie pomiarów firma Parker posiada szeroką ofertę wszelkiego rodzaju analogowych czujników ciśnienia pracujących w zakresie pomiarowym od -1 bar do 1000 bar. Znajdujące zastosowanie w maszynach przemysłowych analogowe czujniki SCP01 umożliwiają proste i wygodne monitorowanie parametru ciśnienia hydraulicznego oraz pneumatycznego. Również specjalnie dedykowane dla przemysłu mobilnego sensory SCP02, charakteryzujące się większą odpornością na drgania i niekorzystny wpływ obciążenia elektrycznego podczas rozruchu maszyny, przystosowane do pracy w niskich temperaturach sprostają wysokim wymaganiom naszych kontrahentów. Zastosowanie  specjalnych przyłączy hydraulicznych i elektrycznych, wtyk AMP, DT04, M12 oraz zintegrowany z czujnikiem kabel zasilający zapewniają wysoki stopień ochrony IP67-IP69k.

 

Rys. 1. Analogowe czujniki ciśnienia i temperatury

 

W ofercie firmy Parker mogą Państwo znaleźć również sensory do pomiaru ciśnienia z przeznaczeniem do stosowania w strefach wybuchowych SCP-EX, posiadające dopuszczenie ATEX do strefy 1 (II 2G Ex ia II C T4) z wyjściem sygnałowym 4–20 mA, oraz bardzo popularne i chętnie stosowane analogowe czujniki pomiaru temperatury SCT-150.

Należy wspomnieć także o szerokiej ofercie analogowych turbin pomiaru przepływu. Począwszy od klasycznych monoblokowych turbin SCFT, pozwalających na pomiar przepływu medium od 1 do nawet 800 l/min. Dodatkowo bardziej wymagającym użytkownikom polecamy wolumetryczne zębate turbiny pomiaru przepływu SCVF, charakteryzujące się wysoką dokładnością pomiarową, kształtującą się w zakresach 0,01–2 l/min oraz 1–300 l/min z dokładnością pomiarową równą 0,5% pełnej skali pomiarowej turbiny. W ofercie Parkera znajdą też Państwo dwukierunkowe turbiny pomiaru przepływu SCQ, przypominające konstrukcją zawór nabojowy, umożliwiające zabudowanie turbiny na stałe w zaprojektowanym indywidualnie bloku hydraulicznym.

Połączenie klasycznego systemu pomiarowego z elektronicznym systemem sterującym umożliwiło utworzenie kolejnej grupy sensorów pomiarowych z rodziny SensoControl, pozwalających na pomiar, wyświetlanie pomiarów i sterowanie maszynami.

 

Rys. 2. Analogowe turbiny pomiaru przepływu

 

Popularny wśród naszych klientów od wielu lat analogowy wyłącznik ciśnienia SCPSD pracujący w zakresie ciśnieniowym -1–600 bar, posiadający jedno- albo dwuzakresowy sygnał sterujący 0/4–20 mA, doczekał się nowej odsłony. Dziś z przyjemnością możemy zaprezentować zmodernizowaną wersję wyłącznika ciśnienia o symbolu SCPSDi, który oprócz tak unikalnych własności użytkowych swojego poprzednika został odchudzony wymiarowo. Zastosowanie opatentowanego rozwiązania złącza obrotowego sprawia, że użytkownik może dowolnie obracać czujnikiem „pod ciśnieniem” dookoła jego osi. Dodatkowo nowa wersja posiada bardzo czytelny wyświetlacz, a zastosowanie komunikacji „IO Link” ułatwia komunikację i „samoprogramowanie” się sensora w maszynach wykorzystujących ten system sterowania.

 

Rys. 3. Analogowe wyłączniki ciśnienia, temperatury i poziomu medium

 

Dopełnieniem oferty Parkera są również analogowe wyłączniki temperatury SCTSD oraz czujniki/wyłączniki poziomu medium SCLTSD. Swoją niezawodnością oraz łatwością programowania zakresów pracy wielokrotnie udowodniły swoją przydatność w układach hydraulicznych naszych klientów. Połączenie tych czujników we współpracujący ze sobą zespół pozwala na łatwą zabudowę elementów w zasilaczu oraz niejednokrotnie na zaoszczędzenie tak potrzebnego miejsca na płycie zasilacza. Przykładem niech będzie połączenie analogowego czujnika temperatury wraz z wyłącznikiem poziomu SCLTSD, jak i rozbudowana monoblokowa wersja sterująco-filtracyjna SCOTC, która poprzez zastosowanie dodatkowego filtra oddechowego oraz korka zalewowego łączy w sobie tak niezbędne elementy zabudowy zasilacza hydraulicznego.

Szczegóły techniczne oraz parametry pracy omówionych powyżej czujników znajdą Państwo w ogólnodostępnym katalogu Parkera o numerze CAT/4083-3 pt. „Measurement, Control and Switching”.

 

Pomiary i diagnostyka pomiarowa

Pierwsz...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy