Dołącz do czytelników
Brak wyników

Serwis maszyn za pomocą modułu logicznego Logo

Artykuł | 18 grudnia 2020 | NR 3
0 222

Każdy, kto wkracza w świat automatyki, a nie jest informatykiem, będzie miał problem z programami na PLC. Natomiast Logo jest skrojone na miarę średniego personelu technicznego i ma być przystępnym narzędziem w ich ręku. 

 

Zaczynając pracę w sekcji automatyki ówczesnego FSO-ZAS w Elblągu na stanowisku mechanika automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, na co dzień współpracowałem z elektronikami, którzy zajmowali się naprawą układów sterowania we wtryskarkach. Najczęściej do usunięcia awarii potrzebny był zespół złożony z mechanika i elektronika, ponieważ ich połączona wiedza pozwalała na szybkie określenie przyczyny awarii oraz jej usunięcie.

 

Zapotrzebowanie na szkolenia

Były to lata 90. i najnowszym rodzajem sterowania spotykanym w przemyśle był Simatic S5, który zaczął się masowo pojawiać po zmianie ustrojowej i urynkowieniu gospodarki w nowo zakupionych maszynach. Po objęciu stanowiska mistrza sekcji automatyki, decydując o szkoleniach moich pracowników, postanowiłem, że musimy odbyć szkolenie z programowania PLC S5, bo taka była potrzeba chwili. Od tego czasu jako mechanik zacząłem rozumieć systemy sterowania i sam o sobie mogłem powiedzieć „automatyk”, dlatego że posiadałem wiedzę o układach hydraulicznych i mechanicznych maszyn oraz wiedziałem, jak działa system sterowania w tych maszynach.

 

Początki modułu logicznego Logo

W połowie lat 90. pojawiły się sterowniki Simatic S7, a zaraz po nich moduł logiczny Logo. Najprawdopodobniej w odpowiedzi na potrzebę rynku, jako alternatywa przy modernizacji układów sterowania w prostych maszynach lub do budowy małych układów automatyki nowych maszyn. Pojawienie się modułów logicznych wypełniło przestrzeń w automatyce między zwykłym stycznikiem a sterownikiem PLC. Okazuje się, że w praktyce jest wiele maszyn, w których trzeba użyć sporo styczników lub przekaźników do budowy układu automatyki, natomiast zastosowanie sterownika PLC jest zbyt drogim rozwiązaniem.

Jako mechanik z wykształcenia ucieszyłem się bardzo, że wreszcie powstało rozwiązanie do praktycznego zastosowania w automatyzacji prostych procesów technologicznych, do którego program mógł napisać mechanik lub elektryk posiadający praktyczną wiedzę o działaniu maszyn,  niemający wiedzy z zakresu informatyki. Dla niewtajemniczonych były to czasy WINDOWS 5, który był pierwszym systemem operacyjnym na peceta, a nie nakładką na DOS-a. Być może dzisiejsi czytelnicy nie wiedzą, o czym piszę, ale zaręczam – żyją jeszcze tacy, którzy to pamiętają.

 

Podstawą jest praktyka

Cały ten wstęp napisałem po to, by pokazać, że moduł logiczny jest rozwiązaniem dla każdego, kto zajmuje się automatyką i nie posiada ścisłej wiedzy o systemach sterowania PLC czy informatyki (ja w tym czasie byłem na takim etapie zawodowym), a chce lub musi zbudować coś działającego automatycznie. Choć jest to zabawa dla ludzi z odrobiną ambicji.

Obecne wersje Logo oferują bardzo zaawansowane funkcje specjalne oraz wyjścia i wejścia analogowe. Od piątej wersji do Logo dostępny jest panel operatorski, który pozwala na wyświetlanie komunikatów, wprowadzanie zmiennych do programu.

W tym tekście będę posługiwał się przykładami PLC i modułu logicznego firmy SIEMENS, ponieważ jako automatyk wyrosłem w środowisku Simatic i LOGO, a jako praktyk nie opowiadam o rzeczach, z którymi nie miałem do czynienia.

 

Co to jest moduł logiczny i czym różni się od PLC?

Jako mechanik, a nie informatyk, widzę jedną podstawową różnicę. Oba rozwiązania różnią się językiem programowania. Język programowania sterowników Simatic to Step, w którym piszemy program, wykonując działania na pojedynczych bitach, przy wykorzystaniu funkcji specjalnych. Pisząc program w środowisku STEP, do tworzenia struktury programu używamy bloków OB wywołujących do pracy  bloki  FC i FB. Już z tego opisu wynika, że jest to dosyć skomplikowane dla osoby, która nie ma podstaw informatycznych. Natomiast w modułach LOGO program piszemy w środowisku LOGO Soft Komfort, który jest skierowany do mniej informatycznie wyrobionego grona użytkowników i posiada prostszy interfejs.

Pisanie programu w tym środowisku bardzo przypomina rysowanie schematu ideowego systemu sterowania maszyny. Ponadto program ten oferuje symulator działania programu, który poz...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy