Systemy sprężynowe w maszynach i narzędziach przemysłowych

Utrzymanie ruchu Technologie Maszyny i urządzenia

Sprężyny zaliczane są do grupy tzw. elementów podatnych, dzięki którym możliwe jest wzajemne przemieszczanie się łączonych części, łagodzenie wstrząsów i pochłanianie lub kumulacja energii uderzeń. Rozwiązania tego typu są stosowane również w celu wywarcia nacisku o stałej wartości, do regulacji i do eliminacji luzów.

Cechą charakterystyczną wszystkich sprężyn jest zdolność do bardzo dużych odkształceń pod wpływem przyłożonego obciążenia. Takie własności uzyskuje się poprzez nadanie elementowi odpowiedniego kształtu lub zastosowanie do jego wytworzenia materiału o niskim module sprężystości.

REKLAMA

​​

Rodzaje sprężyn stosowanych w przemyśle

Sprężyny można klasyfikować m.in. według kształtu, rodzaju obciążenia, rodzaju pracy i rodzaju naprężeń. Najobszerniejsze grupy sprężyn wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu to sprężyny śrubowe, sprężyny płaskie i sprężyny specjalne. Wszystkie mają nieco odmienną charakterystykę, a wybór konkretnego rozwiązania powinien zależeć przede wszystkim od docelowego zastosowania i wymagań danego procesu.

Sprężyny śrubowe

Sprężyny śrubowe stanowią najszerzej wykorzystywany rodzaj sprężyn w przemyśle. Są wykonywane z drutu okrągłego, kwadratowego lub prostokątnego, któremu nadawany jest kształt linii śrubowej. Produkty tego rodzaju dzieli się na lewo- lub prawoskrętne, w zależności od kierunku nawinięcia. Inna klasyfikacja obejmuje sprężyny kompresyjne, rozciągane i skrętne. Sprężyny kompresyjne, w przeciwieństwie do sprężyn rozciąganych, zmniejszają swoją długość pod wpływem nacisku lub obciążenia. Ich główną funkcją jest przechowywanie energii mechanicznej w formie naprężenia sprężystego, które zostaje uwalniane w momencie ściśnięcia sprężyny. Sprężyny skrętne przechowują z kolei energię mechaniczną poprzez skręcanie czy odkształcanie się w odpowiedzi na moment obrotowy lub siłę skręcającą.
Wszystkie warianty sprężyn śrubowych znajdują szerokie zastosowan...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy