Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wirtualny magazyn – sposób na optymalizację kosztów magazynu technicznego

Artykuł | 18 grudnia 2020 | NR 3
0 162

Zgodnie z ideą „Przemysłu 4.0”, nowoczesne i oryginalne rozwiązania IT coraz szerzej wkraczają w kolejne obszary przemysłu. Czym jednak można zastąpić tradycyjny magazyn techniczny dla działu utrzymania ruchu? Wyzwanie rzucone przez rzeczywistość zostało podjęte przez firmę Inter Cars, a odpowiedzią jest Wirtualny Magazyn ShareStock.

 

Skąd ten pomysł?

„Czy powinienem zamówić te części na zapas na magazyn?”. To pytanie od zawsze jest jednym z najczęściej pojawiających się w pracy szefa utrzymania ruchu w zakładzie produkcyjnym.  Pomimo rozwoju wielu teorii, praktyk i metod optymalizacji procesów produkcyjnych, wciąż najważniejszą kwestią dla zarządzających magazynem technicznym pozostaje uzyskanie kompromisu między dostępnością części a kosztami obsługi magazynu. Z jednej strony, lista niezbędnych części zamiennych ma zawsze tendencję do wydłużania się w nieskończoność. Księgowi natomiast potrafią skutecznie studzić zapędy działów utrzymania ruchu do gromadzenia zbyt dużej ilości części.

Teoretycznie idealne rozwiązanie tego problemu opiera się na paradoksie: mieć jak najwięcej (dostępnych części od zaraz), jednocześnie mając jak najmniej (zaksięgowanych towarów w posiadaniu firmy). Tutaj po raz pierwszy pojawia się koncepcja wirtualnego magazynu – w myśl zasady „wiem, że mam, ale nie obciąża to mojej kieszeni”. To jednak nie wszystko. Wyobraźmy sobie sytuację, że w pewnym  zakładzie produkcyjnym ma miejsce awaria. Części niezbędne do naprawy są co prawda dostępne u znajomego dostawcy, ale czas realizacji zamówienia wydaje się nam zbyt długi. Pozostaje czekać? A może byłaby szansa znaleźć potrzebne części gdzieś indziej? Skala naszego rynku sprawia, że z czysto matematycznego rachunku prawdopodobieństwa wynika, że istnieje realna szansa, że jakiś inny zakład produkcyjny jest w posiadaniu potrzebnych nam części. Mało tego, całkiem możl...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy