Zalety systemów wizyjnych w produkcji

Temat numeru

Kontrola jakości jest jednym z ważniejszych etapów produkcji. To podstawowa forma weryfikacji zgodności produktu lub usługi. Daje ona bezpośrednie informacje na temat tego, czy proces produkcyjny lub usługowy przebiega we właściwy sposób. Ciągły rozwój technologiczny przysparza coraz to nowszych narzędzi pomagających w kontroli jakości. Rosnącą popularnością cieszy się w tym zakresie m.in. komputerowa analiza i przetwarzanie obrazu.

Za pośrednictwem kamer obraz z sensora wizji przetwarzany jest na postać cyfrową, a następnie całościowo lub częściowo poddawany analizie. Jej zakres jest różny – może obejmować geometrię badanego obiektu, ocenę zgodności jego wymiarów, koloru czy struktury. Może też dotyczyć samych procesów produkcyjnych, w tym m.in. zachowania punktów w założonym obszarze.

REKLAMA

Systemy wizyjne w inżynierii produkcji

Systemy wizyjne to nie tylko kamery umieszczone na produkcji, ale również szereg innych elementów służących do przetwarzania i analizowania obrazu. To systemy i algorytmy wizyjne (machine vision), które zaprzęgnięt...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy