Zmiana kultury organizacyjnej na kulturę, w której myśli się o ciągłym doskonaleniu – na przykładzie skracania czasów przezbrojeń z wykorzystaniem metody SMED

Artykuły Utrzymanie ruchu

Konkurencyjność firmy zależy między innymi od tego, czy potrafi ona elastycznie dostosować produkcję do potrzeb klienta. W takich przypadkach znacząco wzrasta liczba przezbrojeń. Czas ich wykonania jest kluczowym elementem wpływającym na produktywność. W niniejszym opracowaniu opowiem o zmniejszaniu czasu przezbrajania maszyn do pakowania wyrobu gotowego na przykładzie zakładu przetwórstwa rybnego.

Prezentacja opisywanego przedsiębiorstwa

Opisywana firma jest zakładem przetwórstwa rybnego specjalizującym się w przetwarzaniu łososia. Wielkość firmy to niecały miliard złotych obrotu rocznego. Firma zlokalizowana jest w północnej Polsce. Od początku prowadzenia działalności firma nastawiona była na dostarczanie wysokiej jakości produktu w postaci wędzonych i świeżych ryb. Firma zatrudnia ponad 1000 pracowników i sprzedaje swoje produkty na cały świat. 

REKLAMA

​​

Poprawa efektywności przedsiębiorstwa

Jednym z parametrów mówiących o efektywności linii produkcyjnej, a także maszyn i urządzeń, jest wskaźnik OEE, który określa procent wykorzystania maszyn i urządzeń w dostępnym czasie. Parametr ten był poniżej oczekiwań osób zarządzających firmą, a wpływ na niego miał czas przezbrojenia linii do pakowania. Wdrożone przez nas rozwiązania umożliwiły skrócenie czasu przezbrojenia bez podejmowania kosztownych inwestycji i ingerowania w znaczący sposób w działanie linii. W trakcie pracy nad doskonaleniem przezbrojenia wykonaliśmy szereg zmian w procesie przygotowania do przezbrojenia oraz w procesie ustawiania i doregulowywania. 

Zaanga

...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy