Od czego zacząć, aby skutecznie i stopniowo wprowadzać podejście proaktywne do UR?

Utrzymanie ruchu

Jeden z moich znajomych menedżerów powiedział mi kiedyś: „Piotr, tu nie chodzi o żadną technikę, teraz liczy się tylko psychologia”. Jako inżynier, człowiek techniczny, oczywiście w pierwszej chwili nie zgodziłem się kompletnie z taką postawą. Myślałem, że przecież ważne są techniczne rozwiązania, zastosowane algorytmy postepowania, wdrożone procedury i przestrzeganie jasno ustalonych procesów. Jednak z biegiem lat pracy zawodowej, współpracy z ludźmi i obserwacji muszę mu przyznać rację.

 

REKLAMA

​​

Technika jest narzędziem, wdrożone procedury, opisane procesy czy zastosowane algorytmy to zwykłe „młotki” czy „noże”. Istotą sukcesu jest to, do czego „narzędzie” zostanie użyte. Czy „wbije gwóźdź w belki więźby dachowej, czy w deskę do trumny”, „czy użyje noża do ukrojenia chleba, czy do skaleczenia”. To zachowanie, pozytywne czy negatywne użycie narzędzia, to już nie technika, to już psychologia. W obecnym świecie, szczególnie w świecie zakładów produkcyjnych, często spotykam się z rozmowami na tematy psychologiczne. Rozmawia się na temat zaangażowania pracowników, motywacji albo jej braku, postaw prospołecznych, chęci, zachowań mających wpływ na jakość wykonywanej pracy itp.

 

IDEA PROAKTYWNOŚCI

Zastanawiając się, co zrobić, jak motywować, angażować pracowników, natrafiłem na pojęcie proaktywności. Zgodnie z Wikipedią proaktywność to postawa, w której przyjmuje się, że to jednostka odpowiedzialna jest za swoje życie poprzez dokonywanie wyborów. Przeciwieństwo reaktywności. Zagłębiając się w ten temat, zauważyłem pewną analogię do pracy w służbach utrzymania ruchu: UR reakcyjne, UR prewencyjne czy UR predykcyjne. Są to w rzeczywistości opisy postaw, stylów zarządzania czy pracy w działach UR. Reakcyjność pracy w UR polega na czekaniu aż nastąpi awaria i reagowaniu na nią. Taka postawa ogranicza się do bycia w gotowości, czekania na pożar. Nie prowadzi ona jednak do osiągnięcia sukcesu. Prewencja, a w szczególności przewidywanie (predykcja), zmusza do aktywności. Powoduje, że nie można czekać...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy