Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wskaźnik dostępności maszyn a wzrost produkcji – jak utrzymać OEE na wysokim poziomie?

Artykuł | 22 grudnia 2020 | NR 4
0 207

W dobie wszechogarniającego nas Industry 4.0 koncentracja aktywności na analizie wskaźników, statystyce i „przewidywaniu przyszłości” jest jednym z zasadniczych punków w szeregu zadań managementu. Analizując wskaźniki, patrząc na trendy w pewnych obszarach aktywności, można podejmować decyzje, oczywiście z pewną dozą ryzyka, o kontynuacji lub zmianie podejścia do zadań. Jednym z kluczowych wskaźników dla osób zarządzających zakładami produkcyjnymi, a więc dla kierowników produkcji czy dla szefów utrzymania ruchu, jest wskaźnik OEE.

 

OEE w teorii

Overal Equipement Efficiency, czyli wskaźnik efektywności wykorzystania sprzętu, to jeden z ulubionych wskaźników oceny stanu przedsiębiorstwa przez jego menedżerów czy audytorów. Przyjęło się, że wskaźnik wyrażający wartość procentową, a łączący w rzeczywistości w sobie 3 wskaźniki (dostępność × wydajność × jakość) powinien być nieco większy niż 80%. W swojej karierze zawodowej nieraz jednak spotkałem się z fenomenem wskaźnika OEE na poziomie 90% i więcej. W takich momentach zawsze zadawałem pytanie: jak to jest policzone? Niestety, rzeczywistość wskaźnikowa, choć często mówi się, że oparta na faktach („facts & figures” lub jak mawiają moi niemieckojęzyczni koledzy: „Daten, Fakten, Zahlen”), okazuje się kwestią dobrze skrojonej definicji na potrzeby zadowolenia przełożonych. Teoria OEE mówi, że należy ten wskaźnik policzyć dla danej maszyny, danego gniazda czy danej linii. Można będzie wtedy ocenić rzeczywiście, jak wykorzystujemy poszczególną maszynę, grupę maszyn połączoną w gniazdo czy całą linię składającą się z wielu maszyn. Dzięki takiemu podejściu nie tylko można zobaczyć ogólnie, co dzieje się z firmowym sprzętem i jak jest wykorzystywany, ale także jaki wpływ mają poszczególne maszyny na wynik zakładu. Dodatkowo wchodząc w szczegóły, można podejmować właściwe działania w konkretnych obszarach, które są opisane przez właściwe wskaźniki.

 

Jakość

Odpowiedzialność za realizację wskaźnika OEE, często identyfikowanego z Działem Jakości, przerzuca się właśnie na inżynierów ds. jakości nadzorujących procesy wytwórcze. Jest to oczywiście rozumowanie bardzo błędne i prowadzi w złym kierunku osoby podejmujące decyzje o tym, gdzie i na co przeznaczać zasoby. Wskaźnik OEE przede wszystkim dotyczy Działu Produkcji i to właśnie ten obszar można najlepiej zobaczyć dzięki wynikom wskaźnika efektywnego wykorzystania sprzętu. Przecież to właśnie ten, kto korzysta ze sprzętu, może rzeczywiście określić, w jaki sposób go wykorzystuje. Jakość liczona jako stosunek wszystkich wyprodukowanych sztuk do tych, które nie zostały wyprodukowane właściwie (czy to zostały zezłomowane, wyrzucone, czy poprawiane) dotyczy bezpośrednio wykorzystania urządzenia z tej właśnie jakościowej perspektywy. Jest to jednak spojrzenie nie na osoby pomagające utrzymać proces produkcyjny w najwyższej jakości, ale na zespół i sprzęt, który tę jakość wytwarza. Pracownik nieprzeszkolony właściwie, nieposiadający świadomości i wiedzy na temat wytwarzanego produktu, nie jest w stanie utrzymać jakości na oczekiwanym  wysokim poziomie. Podobnie zaniedbana maszyna, uszkodzona i zabrudzona, z której wyciekają płyny eksploatacyjne – nie jest w stanie wytworzyć produktów, którymi będzie można się pochwalić przed klientem. Z perspektywy jakościowej wiedza na temat tego, ile mamy po produkcji odpadu do zezłomowania, a ile mamy poprawek, także może pokazać, gdzie leży przyczyna naszego problemu ze zbyt niskim OEE.

 

Wydajność

Jednak jakość, choć najważniejsza, to nie jedyny problem w organizacjach produkcyjnych. Wydajność to wskaźnik, którego nie jest się w stanie wyprzeć żaden kierownik produkcji. Spotkałem się wprawdzie ze stwierdzeniami, że przecież pracowników dostarcza Dział Kadr i to on odpowiada za osiąganie nieodpowiedniej wydajności, ale oczywiście nie jest to dobra argumentacja. Za ten...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy