Dezynfekcja w przemyśle - konieczność dla bezpieczeństwa i zachowania ciągłości produkcji

Artykuły Technologie Automatyzacja i robotyzacja

Gorąca woda, para wodna czy środki chemiczne?  Jak nie pogubić się w różnorodnych metodach czyszczenia i dezynfekowania, by robić to skutecznie?  Jak działać, by szybko zdezynfekować powierzchnie i usunąć z nich patogeny – bakterie i wirusy, ze szczególnym uwzględnieniem SARS CoV – 2 – koronawirusa, który jest obecnie najbardziej niepokojącym nas wszystkich zagrożeniem? Firma Kärcher posiada wiedzę i eksperckie doświadczenie, pozwalające odpowiedzieć szczegółowo na powyższe pytania.  

W warunkach produkcji przemysłowej, niezależnie od sektora, ważne jest obecnie zachowanie najwyższego poziomu higieny. Najważniejsze jest tu zdrowie i bezpieczeństwo pracowników i klientów, a także kwestie ekonomiczne. Nie zachowanie standardów może spowodować konieczność wstrzymania produkcji i pociągać za sobą dotkliwe konsekwencje finansowe. Nie można do tego dopuścić. Warto zaufać ekspertowi, firmie, która zna się na czyszczeniu jak nikt inny.

REKLAMA

Czyszczenie z pomocą urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem wody HDS

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że koronawirus nie jest odporny na działanie wysokich temperatur. By być bardziej precyzyjnym podaje, że wirus ginie w temperaturze wyższej niż 56 stopni Celsjusza i musi przebywać w niej aż kwadrans. Zastosowanie tak niskiej temperatury może być kłopotliwe, długotrwałe i nie jest zalecane. Na szczęście podniesienie temperatury wykładniczo skraca czas, jaki jest potrzebny do likwidacji wirusa. Co za tym idzie, jeżeli skorzystamy z czyszczenia gorącą parą wodną o temperaturze wyższej niż 100 stopni, to wirus zostanie zdezaktywowany już po 10 - 30 sekundach. Urządzenia wysokociśnieniowe HDS marki Kärcher mogą pracować w trybie pary. Korzystanie z nich przy czyszczeniu i dezynfekcji jest także przyjazne środowisku i pozwala zredukować ilość potrzebnych detergentów.


Ze względu na to, że procesy są długotrwałe, gdyż wymagają wielu skrupulatnych badań, nie można jeszcze mówić o certyfikowanej skuteczności czyszczenia parowego w eliminacji SARS CoV-2. Liczne badania pozwalają jednak twierdzić, że przy prawidłowym użyciu technologii wysokociśnieniowej w trybie pary, można wyeliminować w relatywnie krótkim czasie 99,9 % tego patogenu z powierzchni. Aby wykonać proces dezynfekcji prawidłowo, zalecamy metodę dwóch kroków. Najpierw czyszczenie parowe, a następnie czyszczenie z zastosowaniem dedykowanych do dezynfekcji środków chemicznych, których potrzeba o wiele mniej, niż w przypadku pracy tylko przy ich pomocy.

Warto też wspomnieć, że urządzenia HDS są nawet bardziej skuteczne w walce z koronawirusem niż parownice SG i odkurzacze parowe SGV. Dlaczego? Para ma niższą przewodność cieplną niż gorąca woda. Stąd urządzenia HDS, które mogą pracować i z gorącą wodą i z parą są bardziej efektywne niż parownice. Rekomendujemy korzystanie z naszych HDS-ów właśnie w ten sposób. Czyszcząc zarówno gorącą wodą jak i parą. 

Zalecane jest doposażenie HDS-a w akcesorium WR. Jest to wyposażenie, które zostało stworzone z myślą o usuwaniu chwastów, jednak w obecnej sytuacji doskonale sprawdza się w szybkim czyszczeniu parą i gorącą wodą dużych powierzchni zarówno wertykalnych jak i horyzontalnych (dostępne są cztery rodzaje tego akcesorium WR 10 i WR 20 do mniejszych obiektów i powierzchni pionowych oraz WR 50 i WR 100 do posadzek i innych powierzchni płaskich).

Urządzenia HDS posiadają jeszcze jedną przewagę nad parownicami. Mają większą wydajność termiczną i nie wymagają korzystania ze ściereczek, które mogą być środkiem transmisji wirusa. Co wyczyścisz HDS-em w zakładzie przemysłowym? W zasadzie wszystko. Można nim, pracując w trybie pary, czyścić zarówno podłogi, jak i ściany hali produkcyjnej, a także maszyny. Praca tym urządzeniem jest wydajna, szybka i skuteczna. Zawsze jednak należy pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ochrony osobistej, stosowaniu odzieży ochronnej i zdezynfekowaniu samego urządzenia po pracy.

Czyszczenie i dezynfekcja za pomocą parownic i odkurzaczy parowych

Jak wyżej wspomniano, HDS jest urządzeniem polecanym w przemyśle, ze względu na specyfikę pracy i duże powierzchnie wymagające czyszczenia. Ma też jednak swoje ograniczenia, nie wyczyścimy z jego pomocą, lub byłoby nam trudno to zrobić, małych elementów, które są dotykane przez wiele osób, na przykład klamek, poręczy i tak dalej.

Tu z pomocą przychodzi profesjonalna parownica SG 4/4 lub odkurzacz parowy SGV 8/5. Urządzenia te emitują gorącą parę i przy właściwym użyciu potrafią eliminować 99,9% koronawirusa i innych patogenów z czyszczonych elementów. Pamiętać należy, że aby dezynfekować parowo, najpierw trzeba powierzchnie wyczyścić. Inaczej proces będzie wykonany nieprawidłowo. Aby skutecznie czyścić musimy przytrzymać dysze parową na czyszczonym punkcie co najmniej przez 30 sekund. To daje gwarancję skuteczności.

Co warto podkreślić, dezynfekcja za pomocą pary ma wiele zalet dodatkowych. Na przykład to, że patogeny – wirusy i bakterie w jej wyniku nie uodparniają się na jej działanie. A tak dzieje się nagminnie przy korzystaniu z środków chemicznych. Czyszczenie parowe nie przyczynia się też do redukcji bioróżnorodności, jest więc przyjazne środowisku ale i… naszemu portfelowi, gdyż redukujemy środki na zakup detergentów.

Czyszczenie i dezynfekcja za pomocą szorowarki (automatu do posadzek) doposażonego w specjalny zestaw

Dezynfekcję można też przeprowadzić, tu już korzystając w pełni z dedykowanej oferty środków dezynfekujących, za pomocą szorowarki. Zaskoczeni? Jest to nowe rozwiązanie, jednak niezwykle skuteczne i pewne. Jak działa? Bardzo prosto. Urządzenie można doposażyć w zestaw do dezynfekcji natryskowej Kärcher, który pozwala dezynfekować zarówno powierzchnie płaskie – posadzki, jak i pionowe ściany oraz wszelkiego rodzaju obiekty (dzięki dyszy ręcznej). Z zastosowaniem specjalistycznej chemii masz gwarancję skutecznej dezynfekcji i likwidacji wszelkich wirusów ze szczególnym uwzględnieniem koronawirusa. Potrzebujesz do tego tylko szorowarki z zestawem oraz środka chemicznego.

Zestaw do dezynfekcji natryskowej jest kompatybilny z wieloma modelami większych szorowarek z fotelem dla operatora. Ze względu na swą wydajność powierzchniową są one polecane do dużych przestrzeni, takich, jakie spotykamy w przemyśle.

Widzisz więc, jak wiele jest metod i sposobów by pozbyć się niechcianego „gościa” ze wszystkich powierzchni w Twoim zakładzie przemysłowym.

Eksperci firmy Kärcher służą profesjonalnym doradztwem w zakresie doboru technologii czyszczenia, by zachować maksimum skuteczności i dobrać rozwiązania tak, by były one korzystne w długiej perspektywie i jak najszybciej się zwróciły.

Źródło: Kärcher

Przypisy