Dołącz do czytelników
Brak wyników

Minimalizowanie ryzyka wypadków przy pracy – obowiązki użytkowników maszyn i producentów

Artykuł | 15 grudnia 2020 | NR 1
0 148

Użytkownicy maszyn przemysłowych, którzy w przeważającej większości są również pracodawcami, często lekceważą swoje obowiązki wynikające z uruchamiania nowych maszyn. W tych kręgach słychać różne opinie dotyczące odpowiedzialności użytkowników i producentów maszyn.

 

Często opinie te są na tyle rozbieżne, że prezentują zupełnie inne podejście do kluczowych kwestii. W praktyce spotykamy się z pracodawcami, którzy oprowadzając po zakładzie dumnie wskazują nowe maszyny, wyrażając przy tym opinię, że te maszyny są bezpieczne, gdyż posiadają znak CE. Z drugiej strony, gro producentów maszyn, starając się wypełnić obowiązki nałożone na nich przez ustawy i rozporządzenia, błądząc często w ich zapisach i nie mając wystarczającej wiedzy dotyczącej oceny zgodności, wprowadza na rynek Unii Europejskiej tysiące maszyn. Każda z nich zazwyczaj jest oznakowana znakiem CE, ale czy bezpieczna?

 

SKUTKI NARUSZANIE ZASAD BHP

Do skutków naruszeń w zakresie BHP oraz oceny zgodności możemy zaliczyć wypadki przy pracy. Te z kolei mają silne odbicie w sferze finansowej. Szacuje się, że koszty nieprzestrzegania bezpieczeństwa w UE wynoszą około 2% PKB Unii Europejskiej co daje niewyobrażalną kwotę 300 miliardów Euro (300 000 000 000 euro)! Do tego należy dodać koszty społeczne oraz moralne. To co na pierwszy rzut oka wydaje nam się kosztem całkowitym wypadku przy pracy, jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Większość kosztów jest niewidoczna i może być związana z utratą doświadczonych pracowników, uszkodzeniem produktów lub maszyn, uszkodzeniem narzędzi, a także opóźnieniami w produkcji. W Polsce w 2015 r. w wyniku wypadków przy pracy poniosło śmierć 304 osoby. Jest to wzrost w stosunku do roku 2014. W pierwszych trzech kwartałach 2016 r. zanotowano już 132 takie wypadki. Do tych niepokojących statystyk należałoby dodać poszkodowanych w wypadkach bez skutku śmiertelnego: lekkich i ciężkich.

 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Zakres odpowiedzialności wynikającej z prawa jest różna w zależności od tego czy jesteśmy producentem czy użytkownikiem maszyny.

Kwestie odpowiedzialności regulują m.in.:

  • Kodeks pracy (Dz. U. 2014 nr 0, poz. 1502),
  • Ustawa o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz.U. 2016 poz. 542),
  • Ustawa o systemie oceny zgodności (D...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy