Prepersi i UR-si – kawy i Ishikawy, czyli problem solving w dziale utrzymania ruchu

Utrzymanie ruchu

Każdy prepers w trakcie swoich przygotowań do „katastrofy” napotyka na szereg problemów, które na pierwszy rzut oka blokują przygotowania. Z jednej strony, chcąc być gotowym na przyjście najgorszego, nie można szczędzić środków. Z drugiej jednak – pojawia się zdrowy rozsądek, który podpowiada: „a co w przypadku, gdy katastrofa się nie wydarzy”, „może szkoda pieniędzy”, „może jasnowidze nie przewidzieli właściwych wydarzeń, a podejmowane kroki nie uratują przed ostateczną zagładą?”.

Finanse jednak to tylko jeden, dość prosty do rozwiązania problem. Inne to czysto techniczne kłody, jakie prepers napotyka na swojej drodze. Gdzie umieścić „niezbędniki” w trakcie ucieczki przed atakiem zombie? Czy tylko jedno auto wystarczy, gdy nastąpi koniec świata jak w filmie „2012”? Czy posiadanie noża i skafandra pozwoli uchronić się przed postapokalipsą nuklearną? Czy mapa schronów w pobliżu miejsca przebywania pozwoli na uniknięcie trzeciej wojny światowej? Czy dodatkowy kanister paliwa zapobiegnie utknięciu w korkach?

REKLAMA

​​

Okazuje się, że z podobnymi problemami, choć nie na taką skalę, borykają się wszyscy pracownicy działów utrzymania ruchu – UR-si. Finanse i dobre zaopatrzenie, omawiane już w „Służbach Utrzymania Ruchu” nr 1/2016, to problem, którego rozwiązanie pozwala łagodnie przejść przez katastrofę awarii. Pojawiają się natomiast inne tematy związane z awariami czy przeglądami, z którymi najłatwiej jest radzić sobie, posiadając właściwe dane.

 

Dane

Zbieranie danych jest zadaniem i obowiązkiem znanym od czasów, gdy ktoś wymyślił słowo biurokracja, a Gutenberg wynalazł druk, natomiast właściwie zebrane dane są kluczem do podejmowania właściwych decyzji. Obecny świat, segregatory, formularze, komputeryzacja, bazy danych dają nam ogromny zasób bajtów do opracowania i przetworzenia. Z drugiej strony, często te dane, które posiadamy, to tylko stosy zer i jedynek w pamięci komputerów, z którymi nie za bardzo wiadomo jak pracować i co one wnoszą do naszej rzeczywistości w przypadku prawdziwych problemów. Właściwie zbierane dane, dobra de...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy