Struktura KPIs w UR i jej wdrażanie

Utrzymanie ruchu

W drugim z cyklu artykułów przygotowywanych przez konsultantów BalticBerg przedstawiamy wskaźniki w odniesieniu do wybranych stanowisk w UR oraz w kontekście organizacji różnej wielkości. Przechodzimy również przez kluczowe kroki projektów wdrażania KPIs do życia firmy. Zagadnienia związane z KPIs są opisywane w wielu materiałach internetowych oraz w czasopismach. Są wymogiem wielu wytycznych i norm, w tym najnowszej serii ISO 55000 dla UR i zarządzania technicznego. Należy jednak zwrócić uwagę na praktykę ich stosowania. Bez odpowiedniej struktury KPIs system mierzenia i analizy efektywności procesów UR i zarządzania technicznego nie przyniesie właściwych efektów. No i właśnie… Jakich efektów oczekujemy?

 

REKLAMA

Projekty wdrażania KPIs w utrzymaniu ruchu nie należą do najłatwiejszych. Często wymagają przeprowadzenia zmian świadomościowych i kulturowych w organizacji. W nawiązaniu do poprzedniego artykułu naszego konsultanta w temacie KPIs podsumujmy i rozwińmy na wstępie kluczowe korzyści z wdrożenia KPIs w organizacji UR.

Po pierwsze, struktura KPIs pozwala na samoregulację organizacji i przeniesienie odpowiedzialności za poszczególne procesy i ich mierzalne wyniki na odpowiedni poziom organizacji. Wskaźniki to jednak tylko pierwszy krok, najważniejsze jest wytworzenie procesu sprzężenia zwrotnego, w którym wyniki efektywności będą na różnych poziomach służyć korektom i doskonaleniu. Po drugie, dobrze dobrane i wdrożone wskaźniki to możliwość pokazywania ciągłego doskonalenia organizacji lub diagnozowania stagnacji lub degradacji procesów. Po trzecie, KPIs to wstęp do benchmarkingu, czyli porównywania ze sobą efektywności obszarów, wydziałów, warsztatów czy całych jednostek biznesowych. A po czwarte – wskaźniki to narzędzie edukowania techników, specjalistów i menedżerów w zakresie ich wpływu na organizację oraz możliwość rozwoju ich umiejętności wykonawczych i zarządzania.

 

Małe i duże organizacje UR a ich potrzeba raportowania KPIs

W BalticBerg pracujemy z organizacjami UR liczącymi od kilku do nawet ponad 1000 osób. W strukturach kilku, kilkunastoosobowych świadomy kierownik jest w stanie monitorować większość procesów z bliska bez użyc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy