Jak właściwa kontrola opakowań zwrotnych pozwala uniknąć opóźnień w produkcji?

Obiekt i media

Bolączką wielu przedsiębiorców jest ewidencja opakowań zwrotnych – istotnego elementu logistyki firm produkcyjnych. Ich brak potrafi skutecznie zablokować produkcję całego zakładu i opóźnić realizowanie zleceń. Specjalistyczne, wielko- lub małogabarytowe pojemniki i kontenery są drogie, a na straty nikt nie może sobie pozwolić. Jak je kontrolować? Jak pilnować, aby wracały na czas? Jak dyscyplinować kontrahentów? Skąd wiedzieć, kto i jak długo przetrzymuje nasz sprzęt?

 

REKLAMA

Firmy powszechnie stosują wadliwy system kontroli albo go w ogóle nie posiadają. Oparty jest on najczęściej na ręcznym zliczaniu wszystkich elementów, spisywaniu na papierze lub w Excelu. Czasem na skanowaniu kodów kreskowych czytnikiem mobilnym. Taka metoda jest uciążliwa i czasochłonna.

Brak automatyzacji tych procesów prowadzi do zaniedbań w ewidencji, a w konsekwencji do strat. A na to nikt nie może sobie pozwolić. W jaki sposób ograniczyć czynniki ryzyka? Jak skutecznie, przy relatywnie niskim nakładzie pracy, zarządzać cennym wyposażeniem niezbędnym do produkcji i handlu?

Przedsiębiorstwo produkcyjne ma od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy opakowań. Każdego dnia pakowane są do nich wyroby i wyjeżdżają w świat, do swoich odbiorców. Powinny od nich wrócić na czas, aby można było w nie zapakować kolejne wyroby i znowu je wysłać. Zniszczenie, zgubienie czy przetrzymywanie pojemników zwrotnych generuje spore straty i wymusza na firmach konieczność zaopatrzenia się w odpowiednią liczbę egzemplarzy zapasowych. To kosztuje. Podobnie jak czas mający na celu ustalenie aktualn...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy