Maszyny do obróbki rur – czym kierować się przy ich wyborze?

Artykuły Maszyny i urządzenia DODATEK SPECJALNY: Obróbka blach

Trudno byłoby sobie wyobrazić współczesny świat bez wszelkiego rodzaju i wymiaru rur, rurek czy profili. Z wykorzystywanych do formowania tych konkretnych form najczęstszymi maszynami są giętarki. Jak wskazuje ich nazwa, służą do gięcia, czyli kształtowania wspomnianych rur, profili oraz wszelkiego rodzaju wyrobów wykonanych z metalu. Rodzajów giętarek do rur znajdziemy sporo. Jak więc dobrać maszynę odpowiednią do swoich potrzeb?

Celem obróbki rur jest jej odkształcenie i odpowiednie nadanie nowego kształtu. Przeprowadzenie tego procesu obwarowane jest zapewnieniem konkretnych parametrów przez daną maszynę, takich jak moc i stopień zgięcia. Ważny element stanowi jakość wykonania, funkcjonalność i prostota obsługi. Obróbka mechaniczna nie może mieć wpływu na wytrzymałość i plastyczność produktu, a wszelkie zgięcia powinny wychodzić idealnie równe i bez uszczerbków – czego poboczną, jednak nie mniej ważną zaletą będzie ekologiczność i oszczędność, gdyż nie zostaną wygenerowane odpady materiałów.
Wśród wielu cech charakteryzujących maszyny do gięcia rur, najpowszechniejsze są giętarki trzpieniowe, beztrzpieniowe oraz trójrolkowe. 

REKLAMA

Zwijarki trójrolkowe

Ten rodzaj giętarki jest najskuteczniejszy w momencie, kiedy promień gięcia elementu moc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy